DIVAT-SPORT

Nemzetközi kerékpárverseny Budapesten 

Egyike volt a legérdekesebbeknek a Budapesten a Millenáris pályán vasárnap lefolyt nemzetközi kerékpárverseny. A Ferencvárosi Torna Club rendezte ezt a mérkőzést, amelyben kiváló kerékpárosok vetélkedtek egymással a győzelemért.  Részt vett a versenyben két híres osztrák kerékpáros is: Puhrer és Perreson, akik már többször kitüntették magukat más versenypályákon és most is a diadal reményében jött Budapestre, a Ferencvárosi Torna Club meghívására. A sportemberek most sem csalódtak e két kitűnő kerékpárosban: elsők lettek ők a páros versenyben, ezenkivül Perreson még a térelőny-versenyből is győztesen került ki. 
Az érdeklődésből és a győzelemből kijutott a kitünő magyar kerékpárosnak, Vassnak is, aki az MTK tagja; ő lett az első az 1 kilométeres bajnokversenyben. Nagy lelkesedést keltett a győzelme a tengernyi közönségben, ünneplése közben kerékpárostól együtt felemelték a levegőbe. 
A tandem-verseny Szamek-Pirity (FTC) győzelmével végződött, a FTC és a MTK közti kerékpár-póló mérkőzésből pedig a FTC került ki győztesen 2:1 arányban és ezzel megnyerte az 1913. évi póló-bajnokságot. A versenyt több ezer főnyi közönség nézte végig nagy érdeklődéssel s a kerékpársport külföldi hívei közül is többen jöttek Budapestre.

Verseny kétkeréken Franciaország körül

Indul a 8. Tour de France

A Franciaország körüli verseny startjánál múlt vasárnap kora reggel a leghíresebb bajnokok jelentek meg. A legfejlettebb kerékpárosokkal bíró Belgium éber figyelemmel kiséri két kiváló bajnokát: Van Houwaert és A. Blaiset.

Az indulás után a versenyzők egyrésze öldöklő iramba kezdett.

Az első etape (269. kilom.) győztese: Cruppeland, kit 1907-ben súlyos baleset érte s csak az utóbbi időben deputált újra, szinte megszabadult ellenfeleitől s az utána következőt 20 perccel hagyta maga mögött.

Eredmény: 1 Cruppeland Charle (2 óra 24 perc), 2. Van Houwaert (2 óra 44 perc). 3. Lapize (félhosszal), 4. Faber (3 hosszal), 5. Cruchon (2 ó. 45 p.) 6. Ménger (2 ó. 52 p.), 7. Albini (5 hosszal). 8. Breton (2 ó. 53 p.), 9. Garngon (2 ó. 54 p.). Azzini (3 óra) és azután a többi helyezettek.

A második étapeban (Roubaix - Metz 398 km.) a "nagy francia" Faber biztosan győzött az őt rettenetesen szorító ellenfeleivel szemben. 2. Garrigon. 3. Lapize, 4. Van Houwaert lett.

A harmadik étapban (259 km.) a belgák teljes erejükkel hozzáláttak, ennek daczára a francia Emile George bajnok könnyen győzött, maga mögött hagyván a "nagy franciát" Fabert, Garrigont, Corcetet, Lapizet, Bretont és Houwaertet.

A 3. étepe (926 km.) után az elsők helyezése így alakult: 7 pont Faber, 11 p. Van Houwaert, 12 p. Lapize, 14 p. Garrigon, 21 p. Corner stb. Még hátra van 12 étape (3787 km.)

1910

Olimpiai játékok 1500 év után

Pierre Coubertin báró elnöklete alatt összeült a sorbonne-i értekezlet, ahol a résztvevők megalapították a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot. 

Elhatározták, hogy 1896-tól "a testnevelés ápolása, fejlesztése érdekében és a népek barátságos érintkezésének előre mozdítására négyévenként nagy játékokat rendeznek, és ezekre az összes kultúrnépeket meghívják. Az olimpiai játékok modern formában ugyan, de a régi keretek betartásával, nemzetközi alapon életre kelnek. Minden ország sportegyletét fel kell hívni a részvételre. A sportágak közül a következők fognak szerepelni: atlétikai sportok, futás, ugrás, diszkoszvetés, súlyemelés; vízi sportok, vitorlázás, evezés, úszás; a korcsolyázás, vívás, birkózás, ökölvívás, lósport, céllövés, tornázás, kerékpározás. A vívás kivételével csak amatőr indulhat a versenyeken. Kizáratnak a versenyekből mindazok, a kik a sportolásért pénzdíjat fogadnak el. Csak tiszteletdíjat szabad kitűzni. Az atlétikai sportok résztvevői számára egy főbajnokságot kell rendezni pentathlon név alatt. Az első olimpia rendezését Athén városa vállalta el. Az olimpiát a görög trónörökös nyitotta meg. 

1896

Olimpiai eredmények

Párizs 1900

Férfiatlétika 200 m

W. B. Tewksbury (USA) 22, 2

Magasugrás

I. Baxter (USA) 190

Távolugrás

A. Kraenzlein (USA) 718,5

1500 m gyorsúszás

John Jarvis (GBR) 13: 40,2, 3. Halmay Z. 15: 16,4 

Férfiúszás 200 m gyors

F. C. V. Lane (AUS) 2: 25,2

Halmay Zoltán (HUN) 2: 31, 4 

Férfiatlétika 100 m

Frank Jarvis (USA) 11, 0

Az 1909. évi Sir Thomas Lipton Trófea Nemzetközi Football Kupa mérkőzés eredményei

ELŐDÖNTŐ  ÁPRILIS 11.

BRONZMÉRKŐZÉS  ÁPRILIS 12.

DÖNTŐ  ÁPRILIS 12. 

DIVAT

Ruhaköltemények a világkiállításon

A párizsi Haute Couture óriási pompával mutatta be legújabb alkotásait. A kiállításon bemutatkoztak a Worth, Doucet, Redfern és Drecoll divatcégek is.

Milyen ízléses, mennyire tudatosan kacér és előnyös pédául az a Pompadour-stílusú fűző-alsószoknya, amely a "22-szer eladva" feliratot viseli. Rózsaszín selyemkreppből készült, azonos színű düsesszel alábélelve, pompásan érvényesül rajta a fehér és zöld lapos hímzésű rózsagirland-díszítés. Egy ehhez hasonló szabású kék darabot kartcsún felfelé ívelő margarétaágak díszítenek, az egyiket a mell jobb oldalán gyémántkorona tartja. Nem is egy ilyen- többé-kevésbé intim- ruhadarabra az alkotók rátették a megrendelők és viselők nevét is, királynők, hercegnők, grőfnők, a vér és a pénz arisztokráciája és az aranyifjúság körei- ami itt csak, úgylátszik, 50 éven felül éri el teljes kifejlődését- ismert és körülrajongott félvilági nők békésen sorakoznak itt egymás mellett. A "Salon- Lumineaux" Worth-kiállításán azt is meglátjuk élőképekben, amit csak könyvekből ismerünk: előkészület az udvari fogadáshoz, tökéletes alkotás. Mindazok számára, akik áldoznak a fény, pompa és szépség oltárán, Párizs marad és lesz az egyedüli üdvözítő zarándokhely.

Harc az egészséges női testért

A harc főleg a fűző ellen irányul, ez ellen az egészségre ártalmas női páncél ellen, mely a mellett és a törzset összeszorítva a tüdőt, a májat és a szívet is károsítja. Számos cég fáradozott azon, hogy a veszélyes fűzőt megfelelő alsóneművel pótolja. Ezeknek sajnos nagyon ügyetlen és ízléstelen elnevezéseket adtak, mint pl. "Platinum Antikorsetts", 

de ennek ellenére kiválóan használhatók. Mindenhol érvényesül az az elv, hogy a súlypontot helyezzék át a derék-csípő tájékról egyaránt a vállra, mely a legjobb teherhordó. Az alsóruhát a felsőruhához gombolják, amit viszont vállpánt tart, stb. A Modenwelt hetilap évek óta foglalkozik a női öltözködés megjavításának kérdésével. Természetesen a női kalapokat is meg kell reformálni: az óriási kalapok, súlyos virágokkal, fodrokkal, érthetően nem alkalmasak, helyükbe pehelykönnyű kalapkák lépnek, melyeket össze lehet hajtani és filckalapok az utazáshoz, mindezek végtelenül könnyűek, tekintettel az idegekre.

1871-1914 Köszöntjük a századvég békés világában! © Vit Olivér 2018 

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el